Monday, October 18, 2021
HomeRegionalAssam Cabinet: নিবনুৱাৰ পৰা চৰকাৰী কৰ্মচাৰীলৈ...ৰাজ্যিক কেবিনেটত লোৱা ৪টা ভাল খবৰ

Assam Cabinet: নিবনুৱাৰ পৰা চৰকাৰী কৰ্মচাৰীলৈ…ৰাজ্যিক কেবিনেটত লোৱা ৪টা ভাল খবৰ

১/ কেবিনেটে সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰে যে অসম চৰকাৰৰ কৰ্মচাৰী তথা পেঞ্চনাৰ সকলে মৰগীয়া বানচ(DA &DR) পূৰ্বে লাভ কৰা ১৭ শতাংশ ৰ ঠাইত ১১ শতাংশ বৃদ্ধি কৰি বৰ্তমান ২৮ শতাংশ কৰাৰ সিদ্ধান্ত লোৱা হয়। এই সিদ্ধান্ত চলিত বৰ্ষৰ ১ জুলাইৰ পৰা কাৰ্যকৰী হব।

২/ ক’ভিড অতিমাৰীৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত ২০২০ চনৰ ২০ মাৰ্চৰ আগতে ছুটিত থকা যিসকল কৰ্মচাৰী কৰ্মস্থলীৰ বাহিৰত থকাৰ বাবে কৰ্তব্যত অনুপস্থিত আছিল, তেওঁলোকৰ সেই  অনুপস্থিতিৰ কালছোৱা নিয়মীয়াকৰণৰ বাবে আজিৰ কেবিনেটে সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰে৷

৩/ নিবনুৱা সমস্যা সমাধানৰ লক্ষ্যৰে পৰিবহন বিভাগ আৰু দক্ষতা বিকাশ অভিযানে একেলগে মিলি চালনক বৃত্তি হিচাপে গ্ৰহণ কৰিব খোজা প্ৰত্যেক সমষ্টিৰ ৫০ জনকৈ ,সৰ্বমুঠ ৬,৬০০ গৰাকী যুৱক যুৱতীক ৪৫ দিনীয়াকৈ গাড়ী চালনৰ প্ৰশিক্ষণ কাৰ্যসূচী আৰম্ভ কৰাৰ বাবে আজিৰ কেবিনেটে অনুমোদন জনায়।
এই প্ৰশিক্ষণৰ অন্তত তেওঁলোকে গাড়ী চালনৰ অনুজ্ঞাপত্ৰ লাভ কৰাৰ লগতে বাণিজ্যিক অথবা যাত্ৰীবাহী বাহন ক্ৰয় কৰিলে অসম চৰকাৰৰ পৰা ১ লাখ টকাকৈ ৰাজসাহাৰ্য্য (Subsidy) লাভ কৰিব।

 ৪/ ৰাজ্যখনৰ অনুসূচিত জনজাতিৰ  "লালুং" নামেৰে তালিকাভুক্ত উপজনজাতিটোক তেওঁলোকৰ ইচ্ছা অনুযায়ী "লালুং"ৰ স্থানত ‘তিৱা’ শব্দটো ব্যৱহাৰৰ বাবে ৰাজ্য চৰকাৰে ভাৰত চৰকাৰক অনুৰোধ জনাব বুলি কেবিনেটে সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰে৷

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments

en_USEnglish