Sunday, January 23, 2022
HomeNationalPM's Convoy Case: প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ নিৰাপত্তা গোচৰত চাৰিজনীয়া তদন্ত সমিতি গঠন উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ

PM’s Convoy Case: প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ নিৰাপত্তা গোচৰত চাৰিজনীয়া তদন্ত সমিতি গঠন উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ

উচ্চতম ন্যায়ালয়ে পঞ্জাৱত আৱদ্ধ হৈ থকা প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ কনভয়ৰ তদন্তৰ বাবে চাৰিজনীয়া তদন্ত সমিতি গঠন কৰে। সমিতিখনৰ নেতৃত্ব উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ এজন অৱসৰপ্ৰাপ্ত ন্যায়াধীশৰ দ্বাৰা কৰা হ’ব। পেনেলৰ বাকী তিনিজন সদস্যৰ ভিতৰত আছে চণ্ডিগড়ৰ আৰক্ষী সঞ্চালক প্ৰধান, আইজি, এনআইএ, ৰাষ্ট্ৰীয় অনুসন্ধান সংস্থা আৰু উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ মহাপঞ্জীয়ক। সোমবাৰে উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ মুখ্য ন্যায়াধীশৰ নেতৃত্বত এখন বিচাৰপীঠে এই ৰায় প্ৰদান কৰিছিল। উচ্চতম ন্যায়ালয়ে ইতিমধ্যে পঞ্জাৱত প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ নিৰাপত্তা দুৰ্যোগৰ তদন্ত বন্ধ কৰিবলৈও কৈছে।

যোৱা বুধবাৰে পঞ্জাৱত এখন ৰাজহুৱা সভালৈ যাওঁতে কৃষকসকলৰ প্ৰতিবাদৰ পিছত মোডীৰ কনভয় এখন উৰণীয়া সেঁতোৰ ওপৰত প্ৰায় ১৫-২০ মিনিট ৰৈ আছিল। ঘটনাটোক লৈ ইতিমধ্যে বিজেপি-কংগ্ৰেছৰ যুঁজ আৰম্ভ হৈছে। এফালে, গৃহমন্ত্ৰীয়ে ঘটনাটোক পঞ্জাৱ চৰকাৰৰ অৱহেলা বুলি স্পষ্টভাৱে উল্লেখ কৰিছে। আনহাতে, পঞ্জাৱৰ কংগ্ৰেছ চৰকাৰে কয় যে এই ঘটনা স্বতঃস্ফূৰ্ত কৃষক আন্দোলনৰ বাবেই সংঘটিত হৈছে। পঞ্জাৱ চৰকাৰৰ ইয়াৰ সৈতে কোনো সম্পৰ্ক নাছিল। অৱশ্যে, গোচৰটোত পঞ্জাৱ প্ৰশাসনে তিনিজনীয়া তদন্ত সমিতি গঠন কৰিছিল। কিন্তু উচ্চতম ন্যায়ালয়ে সোমবাৰে কৈছিল যে মোডীৰ নিৰাপত্তা দুৰ্যোগৰ বিষয়ে আন তদন্ত প্ৰক্ৰিয়া আৰম্ভ কৰাৰ কোনো প্ৰয়োজন নাই। মুখ্য ন্যায়াধীশ এন ভি ৰমনাই কৈছিল যে পঞ্জাৱৰ ডিজিয়ে বিষয়টো তদন্ত কৰিব পাৰে আৰু উচ্চতম ন্যায়ালয়ত প্ৰতিবেদন দাখিল কৰিব পাৰে।

সোমবাৰে মুখ্য ন্যায়াধীশ এন ভি ৰমনা, ন্যায়াধীশ হিমা কোহলী আৰু ন্যায়াধীশ সূৰ্য কান্তৰ বিচাৰপীঠে গোচৰটোৰ শুনানি দিয়ে। চৰকাৰৰ হৈ ছলিচিটৰ জেনেৰেল তুষাৰ মেহতাই কয়, “প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ ভ্ৰমণ দীৰ্ঘদিনধৰি পৰিকল্পনা কৰা হৈছিল। ৰাজ্য চৰকাৰে নিশ্চিত কৰাৰ কথা আছিল যে প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ ভ্ৰমণ পথত কোনো বাধা নাথাকে। তেওঁলোকে সেই দায়িত্ব পালন কৰা নাছিল। এইটো সমগ্ৰ ৰাজ্য চৰকাৰৰ অৱহেলা। কিন্তু তথাপিও পঞ্জাৱ চৰকাৰে দায়িত্বত থকা চৰকাৰী কৰ্মচাৰীসকলক বচাবলৈ চেষ্টা কৰি আছে। ”

গোচৰটোৰ শুনানি সোমবাৰে মুখ্য ন্যায়াধীশ এন ভি ৰামান্নাৰ এটা খণ্ড বিচাৰপীঠে কৰিছিল। মুখ্য ন্যায়াধীশে আজিৰ শুনানিত কেন্দ্ৰৰ বিৰুদ্ধে তেওঁৰ খং উলিয়াইছিল। ইয়াৰ কাৰণ হৈছে শীৰ্ষ ন্যায়ালয়ে যোৱা শুক্ৰবাৰৰ শুনানিত স্পষ্ট কৰি দিছিল যে কেন্দ্ৰ আৰু পঞ্জাৱ চৰকাৰে গঠন কৰা দুখন সমিতিয়ে সোমবাৰে শুনানিৰ পূৰ্বে কোনো ব্যৱস্থা ল’ব নোৱাৰিব। জাননীখন কেন্দ্ৰৰ সমিতিৰ দ্বাৰা পঞ্জাৱ চৰকাৰৰ কেইবাজনো শীৰ্ষ বিষয়াৰ ওচৰলৈ যোৱাৰ অভিযোগ আছে।

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments

en_USEnglish