Monday, October 18, 2021
HomeNationalপুনৰ পদক জয় ভাৰতৰ ,টকিঅ' অলিম্পিকত ভাৰতে জাৰ্মানীক পৰাস্ত কৰি ব্ৰঞ্জ লাভ

পুনৰ পদক জয় ভাৰতৰ ,টকিঅ’ অলিম্পিকত ভাৰতে জাৰ্মানীক পৰাস্ত কৰি ব্ৰঞ্জ লাভ

দীঘলীয়া ৪১ বছৰৰ পিছত পুনৰ অলিম্পিকত ভাৰতীয় পুৰুষ হকী দলে পদক জয় কৰিবলৈ সক্ষম হয়।

১৯৮০ চনৰ পিছত, ভাৰতীয় পুৰুষ দলটোৱে পুনৰ অলিম্পিক হকীত পদ আজুৰিবলৈ সক্ষম হ’ল । একে সময়তে, ভাৰতে অলিম্পিকত হকীৰ পৰা এক ডজন পদক জিকিছিল। উল্লেখ্য যে অলিম্পিকৰ হকীত মুঠ পদক জয় কৰা ভাৰত বিশ্বৰ ভিতৰতে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ।

অলিম্পিকত ভাৰতে মুঠ ৮ টা স্বৰ্ণ জয় কৰিছিল। ১৯২৮, ১৯৩২, ১৯৩৬, ১৯৪৮, ১৯৫২, ১৯৫৬, ১৯৬৪, ১৯৮০। ১৯৬০ চনত এবাৰ ৰূপৰ পদক জিকিছিল। ব্ৰঞ্জ তিনিবাৰ আহিছে। ইয়াৰ আগতে দুবাৰ, ১৯৬৮আৰু ১৯৭২ চনত। ভাৰতৰ মুঠ পদকৰ সংখ্যা ১২।

হকীত স্বৰ্ণ জয়ৰ ওচৰত ভাৰতৰ কোনো নাই। ইয়াৰ পিছত তালিকাখনত ভাৰতৰ পিছতে আছে জাৰ্মানী । জাৰ্মানীয়ে চাৰিবাৰ অলিম্পিক হকীত স্বৰ্ণ জয় কৰিছে। জাৰ্মানীয়ে ১৯৭২, ১৯৯২, ২০০৮ আৰু ২০১২ চনত অলিম্পিক হকী জিকিছিল। তেওঁলোকৰ মুঠ পদকৰ সংখ্যা হৈছে ১১। তেওঁলোকে তিনিবাৰ (১৯৩৬, ১৯৮৪, ১৯৮৮) আৰু চাৰিবাৰ (১৯২৮, ১৯৫৬, ২০০৪, ২০১৬) ব্ৰঞ্জৰ পদক জিকিছিল।

ভাৰত আৰু জাৰ্মানীৰ পিছত আছে পাকিস্তান আৰু গ্ৰেট ব্ৰিটেইনে স্বৰ্ণ জয় কৰিবলৈ। দুয়োটা দলে তিনিটাকৈ সোণ পাইছিল। তাৰ পিছত নেডাৰলেণ্ড আছে। তেওঁলোকে দুবাৰকৈ অলিম্পিক হকী জিকিছে। অষ্ট্ৰেলিয়া, নিউজিলেণ্ড আৰু আৰ্জেণ্টিনা এবাৰ জিকিছে। আৰ্জেণ্টিনা ডিফেণ্ডিং চেম্পিয়ন।

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments

en_USEnglish